RSS
 

Tusk (25.04.2015)

 

TVP INFO. „UNIA NIE PODEJMIE MILITARNEJ INTERWENCJI NA UKRAINIE. NIE RÓBMY SOBIE ZŁUDZEŃ”

olg, 25.04.2015
Donald Tusk 

Donald Tusk (Fot. TVP Info)

– Ocieplenie stosunków Rosja-Unia Europejska? Typowa kremlowska propaganda – mówił Donald Tusk w wywiadzie dla TVP Info. Podkreślał jednak, że Unia nie podejmie militarnej interwencji na Ukrainie.

 

– Wysiłek Europy na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie jest bez alternatywy. Unia nie podejmie decyzji o militarnej interwencji. Po pierwsze dlatego, że UE nie ma takich kompetencji. Ale w Europie nie ma tez wielu entuzjastów takiego rozwiązania. Nie budujmy sobie złudzeń. To samo dotyczy USA, Kanady i innych państw sympatyzujących z Ukrainą – mówił szef Rady Europy

– Wszystkie te kraje stawiają na próby pokojowego rozwiązani konfliktu. Czy to skuteczne? Na pewno nie wystarczająco, szczególnie z punktu widzenia Ukrainy. Działania dyplomatyczne nie przyniosły natychmiastowego efektu: Krym jest wciąż w rękach Rosji, separatyści kontrolują część kraju. Z drugiej strony, zatrzymanie najgorętszej fazy konfliktu to z całą pewnością skutek jednolitego stanowiska Europy. Moim zdaniem to niemało, bo gdy widzę reakcje polityków rosyjskich, to widzę, że są przejęci, ze Europa jest tak solidarna we wsparciu dla Ukrainy – dodał Tusk.

„Kraje UE mają różne relacje z Rosją”

Tusk zwrócił uwagę, że państwa europejskie różnią się między sobą jeśli chodzi o stosunek do Rosji. – Świadomość, że rosyjska agresja na Ukrainie jest problemem dla całej Europy jest już powszechna w UE. Właściwie nikt tego nie kwestionuje. Ale nie zmienia to faktu, że relacje między państwami bywają trwalsze niż taka refleksja geopolityczna. Czy wszystkie państwa są gotowe do jeszcze większych poświęceń? Tego bym nie powiedział – ocenił.

Zapewnił jednak, że będzie przekonywał UE do utrzymania sankcji wobec Rosji. – Jest oczywiste, że nie mamy pełnej implementacji porozumienia z Mińska – podkreślił

Tusk skomentował słowa komisji ds. międzynarodowych w rosyjskiej Dumie, który powiedział, że „Kryzys w relacjach Rosja-Unia Europejska został zażegnany „. – To typowa kremlowska propaganda. Nie zdarzyło się nic, co mogłoby ocieplić relacje, Rosja nie robi nic w tym kierunku – skwitował jego wypowiedź Tusk.

Szef Rady Europy był pytany również o ocenę reform na Ukrainie. – Te reformy to nie jest coś, czego Europa wymaga tylko po to, żeby wypełnić jakieś swoje oczekiwania. One mają służyć Ukrainie i Ukraińcom. Z perspektywy polskiego doświadczenia mogę powiedzieć: efekty reform są dobre, ale wymagają czasu i wytrwałości. To maraton, a nie sprint – powiedział.

TOK FM

Dodaj komentarz