RSS
 

Ka (19.02.15)

 

Kaczyński odmówił spotkania z Orbanem. Dziennikarze pytają o „Budapeszt w Warszawie”

past, PAP, 19.02.2015
Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz BłaszczakPrzewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak (Fot. Anna Grzybowska/ Agencja Gazeta)

- Prezes PiS nie przyjął zaproszenia na spotkanie z premierem Węgier, Viktorem Orbanem – poinformował Mariusz Błaszczak. Powodem odmowy ma być polityka premiera Węgier, która – według PiS – niszczy solidarność europejską.
- Zaproszenie nadeszło z otoczenia premiera Węgier. Premier Kaczyński odmówił tego spotkania ze względu na to, że postawa Viktora Orbana burzy solidarność państw Unii Europejskiej – powiedział szef klubu PiS.

- Ze względu na sytuację polityczną takie spotkanie w naszej ocenie nie ma sensu – podkreślił Błaszczak. – Także działania kanclerz Niemiec i prezydenta Francji na przestrzeni ostatnich lat negatywnie wpływają na jedność Unii – ocenił.

Viktor Orban składa dziś wizytę w Polsce. Spotka się z premier Ewą Kopacz, a także weźmie udział w debacie gospodarczej.

„A co z Budapesztem w Warszawie?”

Błaszczaka zapytano, czy wobec tego PiS wycofuje się ze słów Kaczyńskiego o „Budapeszcie w Warszawie”: – PiS chce wygrać takim stosunkiem głosów, jakim wygrał Fidesz na Węgrzech, żebyśmy mogli samodzielnie rządzić – odparł. – Chcemy tego, ponieważ tylko PiS daje gwarancję realnej zmiany – dodał Błaszczak.

Rozmowa Ewy Kopacz z Orbanem będzie dotyczyła m.in. współpracy Polski i Węgier w Grupie Wyszehradzkiej, bieżącej agendy europejskiej oraz polityki Rosji wobec państw Partnerstwa Wschodniego, w tym sytuacji na Ukrainie.

Orban krytykowany w Europie

Polityka Orbana jest krytycznie oceniana przez Zachód i część Węgrów. Od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie węgierski premier wyrażał ubolewanie z powodu oddalania się Unii Europejskiej od Rosji i przestrzegał przed zbyt pochopnymi ocenami polityki Kremla.

We wtorek prezydent Władimir Putin złożył wizytę w Budapeszcie. Orban po rozmowach z Putinem poinformował, że Rosja i Wegry osiągnęły polityczne porozumienie w kwestii kontraktu gazowego. Węgierska prasa prorządowa oceniła, że wizyta prezydenta Rosji przyniosła gospodarcze i polityczne korzyści Węgrom. Media niezależne kwestionują jej wyniki, a gazeta „Nepszabadsag” pisze o „hańbie” premiera Orbana.

TOK FM

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~lehoo

    19 lutego 2015 o 15:02

    Biedny kurdupel. Zakiwał się prawie na śmierć.