RSS
 

Ka (09.02.15)

 

„Duda ma szansę wyrosnąć na lidera. Kaczyński może nie być szczęśliwy”

Anna Siek, 09.02.2015
Andrzej Duda i Jarosław KaczyńskiAndrzej Duda i Jarosław Kaczyński (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

- Andrzej Duda ma szanse na II turę. Może mieć większe poparcie niż PiS pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego – ocenia Agata Nowakowska z „GW”. Wg dziennikarki, taki scenariusz może uderzyć w prezesa PiS. – Duda ma szansę wyrosnąć na lidera – mówiła Nowakowska w TOK FM.
Według Agaty Nowakowskiej, Andrzej Duda ma szanse na dobry wynik wyborczy. Może nawet wejść do II tury wyborów prezydenckich. Zdaniem dziennikarki „Gazety Wyborczej”, notowania kandydata PiS mogą wzrosnąć po sobotniej konwencji w Warszawie.- Oceniam ją jako bardzo dobrą, choć nieuczciwą. Duda odwoływał się do emocji, a nie mówił w ogóle o sprawach, które leżą w kompetencji prezydenta. Nie usłyszeliśmy nic o polityce zagranicznej. Ukrainie, Rosji, armii. Było to coś na kształt expose premiera – oceniła w TOK FM.

Możliwa zmiana scenariusza

Nowakowska zwraca uwagę, że dobra konwencja Dudy może zmienić scenariusz kampanii wyborczej. Jak przyznała dziennikarka „GW”, do tej pory uważała, że polityk PiS ma niewielkie szanse na sukces. Potwierdzają to sondaże. Według najnowszego, europoseł może liczyć na 19 proc. głosów. Na lidera sondażu – Bronisława Komorowskiego – chce głosować 53 proc.

- Spodziewałam się, że jak Duda przegra, to Jarosław Kaczyński - jak to ma w zwyczaju – powie: to wina Dudy. I może dorzuci jeszcze Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobrę, żeby zabezpieczyć się na przyszłość, by nikt w partii nie chciał odebrać mu władzy. A teraz Andrzej Duda ma szanse na II turę. Może mieć większe poparcie niż PiS pod wodzą Kaczyńskiego. Ma więc szanse, by wyrosnąć na lidera w PiS – stwierdziła Nowakowska.

Potrzeba młodości

Dlatego, jak mówiła w TOK FM, oglądając sobotnią konwencję, zastanawiała się, że prezes Kaczyński „może nie być szczęśliwy”.

Humoru szefa PiS nie poprawiło zapewne słynne już wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka. Historyk sympatyzujący z Prawem i Sprawiedliwością apeluje, by Kaczyński wskazał swojego następcę. Bo „czas jest nieubłagany” i 67-letniemu politykowi trudno będzie nie tylko przekonać do siebie wyborców, ale też sprostać wymaganiom, jakie stoją przed premierem.

- Wydaje mi się, że list prof. Nowaka to początek debaty, bardzo niedobrej z punktu widzenia Jarosława Kaczyńskiego – oceniła Agata Nowakowska.

TOK FM

Prof. Nowak chce, by Kaczyński ustąpił. „Czas jest nieubłagany”. Na prawicy konsternacja

klep, 09.02.2015
Jarosław Kaczyński w SejmieJarosław Kaczyński w Sejmie (SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AG)

„Czas jest nieubłagany” – podkreśla prof. Andrzej Nowak, historyk z PAN i UJ, nawołując do ustąpienia Jarosława Kaczyńskiego na rzecz młodszego polityka. Naukowiec krytycznie ocenia nie tylko zdolność prezesa PiS do podjęcia wysiłku kierowania państwem, ale też samej partii do walki o wyborcze zwycięstwo.
Prof. Andrzej Nowak, sympatyzujący z PiS historyk z PAN i UJ, opublikował w portalu Wpolityce.pl tekst przemówienia, które miał wygłosić podczas konwencji wyborczej Andrzeja Dudy. Poruszenie wywołał fakt, że prof. Nowak wezwał w nim Jarosława Kaczyńskiego do ustąpienia młodszemu następcy. Historyk nie wygłosił przemówienia z powodu choroby, ale sam tekst odbił się już sporym echem.„Czas jest nieubłagany”

„Nie mówię, by zniknął z polityki” – mówi o Kaczyńskim prof. Nowak w wywiadzie dla „Do Rzeczy”. Zdaniem historyka taka sugestia byłaby „nieodpowiedzialna, szalona i niesłuszna”. Dalej jednak przekonuje, że ustąpienie Kaczyńskiego jest niezbędne, jeśli PiS chce poważnie myśleć o „naprawianiu Polski” po rządach PO i PSL. „Zacytuję ‚Króla Leara’: „Gotowość do odejścia jest miarą dojrzałości’” – zaznacza prof. Nowak.

Według historyka Kaczyński powinien porzucić osobiste ambicje i przestać marzyć o fotelu premiera. „Czas jest nieubłagany” – podkreśla. Prof. Nowak podkreśla, że szef rządu musi pracować kilkanaście godzin na dobę. „To zadanie trudne do zrealizowania nawet dla najbardziej wydolnego i fenomenalnie sprawnego umysłowo 67-latka” – wskazuje.

„Zdrowy rozsądek Kaczyńskiego poza dyskusją”

Naukowiec krótko zbija przykłady polityków, którzy w podobnym wieku byli u władzy: od Winstona Churchilla po Ronalda Reagana. Według prof. Nowaka poziom wyzwań w Polsce jest „nieporównanie większy”, a premiera, który nadejdzie po „najgorszym rządzie III RP”, czeka „tytaniczna robota”.

Pojawiły się już pierwsze głosy polemiczne wobec propozycji prof. Nowaka. Piotr Zaremba, publicysta „W Sieci”, napisał, że nie można uznać misji Kaczyńskiego za zakończoną. „Wręcz lepiej radził sobie lider PiS jako szef władzy wykonawczej niż jako ktoś, kto o tę władzę walczy. Jego zdrowy rozsądek pozostaje poza dyskusją. Andrzeja Dudy to zastrzeżenie dotyczy także” – podkreśla.

„Trzeba wstrząsnąć spin doktorami”

W swoim przemówieniu prof. Nowak bardzo krytycznie ocenia obecne kadry PiS. „Trzeba nas przekonać, że główna siła opozycyjna ma dość znakomicie przygotowanych, kompetentnych osób, by przejąć odpowiedzialność za państwo, by je naprawić, wyprowadzić z kryzysu, w każdej dziedzinie. Nie wiem, czy obecny skład PiS do tego wystarczy” – powątpiewa.

W „Do Rzeczy” historyk krytykuje też sposób prowadzenia kampanii przez PiS. Wskazuje, że w 2005 r. Jacek Kurski organizował cykliczne posiedzenia gabinetu cieni, a PiS w każdej dziedzinie prezentowało program. „Gdzie dziś jesteśmy?” – pyta prof. Nowak, podkreślając, że „konwencja w amerykańskim stylu” to za mało, by wygrać. „Myślę, że trzeba wstrząsnąć tymi, którzy odpowiadają za kampanię, choć nie przeceniam swoich sił” – kwituje.

Więcej w tygodniku „Do Rzeczy” >>>

TOK FM

„Kaczyński jest politykiem młodym”. Mastalerek oburzony wytykaniem wieku prezesowi PiS

Anna Siek, 09.02.2015

http://www.gazeta.tv/plej/19,103087,17380443,video.html?embed=0&autoplay=1
- To argumenty całkowicie nietrafione. Nie powinny padać. Dziwię się, że nikt nie wypominał wieku ani prof. Bronisławowi Geremkowi, ani Tadeuszowi Mazowieckiemu – tak Marcin Mastalerek komentował w TOK FM apel prof. Andrzeja Nowaka. Historyk uważa, że PiS potrzebuje odmłodzenia.
Według rzecznika PiS Marcina Mastalerka sugerowanie, że partii potrzebne są zmiany i nowy lider, są niestosowne. – PiS jest partią suwerenną. Sami będziemy podejmowali decyzję – mówił w „Poranku Radia TOK FM”.Zmian domaga się historyk prof. Andrzej Nowak. W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” zamieścił treść przemówienia, które chciał wygłosić podczas sobotniej konwencji PiS. „Dziś mamy rok 2015. Kiedy zacznie funkcjonować nowy rząd po wyborach parlamentarnych, na progu roku 2016, proszę wybaczyć tę uwagę, prezes Jarosław Kaczyński będzie miał 67 lat. Tyle ile miał Marszałek Piłsudski w chwili śmierci. Roman Dmowski był w tym wieku już od kilku lat faktycznym emerytem politycznym” – napisał prof. Nowak.

- To argumenty całkowicie nietrafione. Nie powinny padać. Dziwię się, że nikt nie wypominał wieku ani prof. Bronisławowi Geremkowi, ani Tadeuszowi Mazowieckiemu. Jestem zdziwiony, że pojawia się to wobec premiera Jarosława Kaczyńskiego. To niesmaczne – komentował Mastalerek.

„Młody polityk”

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że Kaczyński „jak na standardy europejskie jest politykiem młodym”. I podpierał się przykładem prezydenta Włoch, „który ma 90 lat”.

Mastalerek przegapił, że Giorgio Napolitano, który w czerwcu skończy 90 lat, prezydentem już nie jest. Wybrany w ubiegłym tygodniu Sergio Mattarella jest znacznie młodszy, w lipcu skończy 74 lata.

- Premier Kaczyński jest w bardzo dobrej formie. Wiem, bo współpracuję z nim na co dzień. Kiedy w czasie kampanii przed wyborami do PE jeździłem na codzienne wyjazdy, to musiałem się zmieniać z Adamem Hofmanem. To my nie nadążaliśmy za premierem Jarosławem Kaczyńskim. Może TOK FM i „Gazeta Wyborcza” zajmą się zdrowiem prezydenta Bronisława Komorowskiego, tym czy daje sobie radę – mówił Mastalerek w TOK FM.

„Nie toczy się dyskusja”

Tekst prof. Nowaka ukazał się nie tylko w tygodniku „wSieci”. Opublikowany został też m.in. przez portal wPolityce.

Ale zdaniem rzecznika PiS większość mediów prawicowych nie zajmuje się kwestią zmiany władzy w Prawie i Sprawiedliwości. – Zawsze można znaleźć i wyrwać z kontekstu jakieś wypowiedzi.

Jak przekonywał Mastalerek w rozmowie z Dominiką Wielowieyską, znacznie więcej uwagi prawicowe media poświęciły sobotniemu przemówieniu Andrzeja Dudy. – Nawet 90 proc. artykułów było bardzo entuzjastycznych. Konwencja to był wielki sukces – stwierdził poseł.

TOK FM

Dodaj komentarz