RSS
 

Azrael nie żyje (10.04.2015)

 

Azrael nie żyje. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych blogerów politycznych. „Racjonalista i antyklerykał”

klep, 10.04.2015
Azrael Kubacki (właśc. Jacek Gotlib) podczas debaty radia RDC, 2014 r.Azrael Kubacki (właśc. Jacek Gotlib) podczas debaty radia RDC, 2014 r. (YouTube.com)
Azrael nie żyje. Był jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych blogerów politycznych w Polsce. „Jestem racjonalistą i antyklerykałem, dlatego piszę i dyskutuję o tych sprawach z życia społecznego i politycznego, jakie mnie interesują i denerwują - a więc o paradoksach i kłamstwach szczególnie pisuarów i KK” – przedstawiał się.
Azrael Kubacki, a właściwie Jacek Gotlib, zmarł w wieku 56 lat na glejaka, złośliwy nowotwór mózgu. Azrael był jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych blogerów politycznych.
„Jestem też racjonalistą i antyklerykałem”„Po kilkunastu latach pracy mam trochę luzu, więc to, co mnie boli, staram się przelać na »papier «” – pisał Azrael w swojej blogowej wizytówce. „A pomimo to, że nigdy nie byłem zaangażowany politycznie, to, co mnie teraz otacza, po raz pierwszy wzbudza we mnie sprzeciw totalny. Bardziej niż miniona dyktatura i tyle. Aha, jestem też racjonalistą i antyklerykałem, dlatego piszę i dyskutuję o tych sprawach z życia społecznego i politycznego – takich, jakie mnie interesują i denerwują - a więc o paradoksach i kłamstwach szczególnie pisuarów i KK”.

- Nie jest prawdą, że walczyłem tylko z kaczyzmem. Raczej z pewnymi odbiciami tego towarzystwa – mówił Azrael przed trzema laty, gdy raz już żegnał się z czytelnikami w obliczu choroby. – Chciałbym, żeby Polska była krajem liberalnym. Nieważne, czy prawicowym, czy lewicowym. Przede wszystkim liberalnym – podkreślał wówczas. Jego liberalne poglądy sprawiły, że często ścierał się z konserwatywnymi publicystami. Kilka lat temu Azraelowi zarzucano nawet, jakoby miał zostać doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zobacz ostatni wpis Azraela na blogu w serwisie Tokfm.pl >>>

Był ekonomistą, informatykiem, członkiem Towarzystwa Dziennikarskiego i Instytutu Obywatelskiego. Pisał blogi na wielu platformach, także na portalu Tokfm.pl. Współpracował ze „Studiem Opinii” czy „Kulturą Liberalną”. Często zapraszano go jako komentatora do wielu stacji radiowych i telewizyjnych.

 

W grudniu 2012 został odznaczony przez ministra obrony medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. – Ten medal to uhonorowanie mojej rzetelnej działalności blogersko-twitterowej – mówił wówczas Azrael, podkreślając, że kilka razy gościł w Afganistanie i na bieżąco relacjonował wydarzenia na misjach zagranicznych polskich żołnierzy.

 TOK FM

 

 

Azrael nie żyje. Zmarł znany bloger Jacek Gotlib

Martyna Trykozko, 10.04.2015
Azrael Kubacki (właśc. Jacek Gotlib) podczas debaty radia RDC, 2014 r.Azrael Kubacki (właśc. Jacek Gotlib) podczas debaty radia RDC, 2014 r. (YouTube.com)
Azrael nie żyje. Znany bloger, w rzeczywistości Jacek Gotlib, zmarł dziś w Warszawie. Cierpiał na nowotwór.
Informację o śmierci znanego blogera potwierdziły osoby zaprzyjaźnione z rodziną. Azrael Kubacki, właśc. Jacek Gotlib, zmarł dziś po południu w szpitalu w Warszawie.Gotlib chorował na nowotwór z grupy glejaków. Miał 56 lat. Był jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych blogerów w Polsce.

Posłanka Ligia Krajewska, zaprzyjaźniona z blogerem i jego rodziną, powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl, że Gotlib do końca walczył. – Podziwiałam go, to był człowiek ogromnej siły i chęci życia. Zawsze był życzliwy – wspomina. – To smutne dla wszystkich, którzy go znali – dodała.

O chorobie pisał na Twitterze

Gotlib dwa lata temu przeszedł poważniejszą operację. W ostatnim czasie lekarze nie dawali już większej nadziei na poprawę.

Jako Azrael Kubacki relacjonował walkę z nowotworem mózgu na Twitterze. W jednej z ostatnich wiadomości, sprzed ponad miesiąca, napisał: „Teoretycznie ‚i dobrze tak’. Prawdopodobny zabieg nad moją głową…być może…6 marca 2015 r. Czyli – opera. .. pardon… operację…”

W lutym pisał: „Dzień Dobry. Problemy rosną, nie lawinowo, ale jednak zdrowotnie rosną. Ale publicznie i politycznie też… Jednak damy pewnie radę…”

Na Twitterze żegna go wiele osób. Miał szacunek nawet tych, którzy się z nim nie zgadzali. Dziennikarz Marcin Makowski napisał: „Nigdy się z nim nie zgadzałem, dwukrotnie dawał mi bana. Teraz to takie nieważne. Niech spoczywa w pokoju”.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Andrzej Duda napisał, że przyłącza się do kondolencji.

Stephen D. Mull, ambasador USA w Polsce, wspomina, że ostatnio widział blogera w swojej rezydencji w grudniu. „Wyrazy współczucia dla rodziny”.

Arlena Sokalska, zastępca redaktora naczelnego Polska The Times, stwierdziła: „To Azrael wciągnął mnie 6 lat temu w Twittera. Jakiś czas temu ścięliśmy się tu o stosunki polsko-rosyjskie. Będzie mi Go brakowało”.

 

TOK FM

Dodaj komentarz