RSS
 

Ka (20.02.15)

 

Orbán nie planował spotkania z Kaczyńskim

Paweł Wroński Rafał Jas Budapeszt, 20.02.2015
Kancelaria premiera Orbána przypomina, że nie planował on spotkania z prezesem KaczyńskimKancelaria premiera Orbána przypomina, że nie planował on spotkania z prezesem Kaczyńskim (Fot. Adam Stępień / Agencja Ga)

„Premier Węgier Viktor Orbán nie planował spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim” – pismo tej treści otrzymaliśmy z kancelarii premiera Węgier. Przypomnijmy: PiS ogłosił wcześniej, że Kaczyński dostał zaproszenie, ale odmówił spotkania z Orbánem.

O tym, że prezes PiS odmówił spotkania z premierem Orbánem, mówił w środę wielokrotnie przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Najpierw stwierdził, że zaproszenie wystosowała „strona węgierska”, potem, że „otoczenie premiera Viktora Orbána”. Powodem miałoby być „rozbijanie jedności Unii Europejskiej” w obliczu polityki prowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Błaszczak wezwał premier Ewę Kopacz, by odwołała spotkanie z premierem Węgier. Politycy PiS przez cały dzień w programach informacyjnych wskazywali na postawę Kaczyńskiego jako wzór dla premier Kopacz i krytykowali ją za spotkanie z politykiem, który przez lata był dla PiS wzorem.

Wieczorem pierwsze wątpliwości w sprawie spotkania Orbán – Kaczyński wyraził w TVN 24 wiceminister Rafał Trzaskowski, który uczestniczył w rozmowach. Stwierdził, że zaintrygowany sam zapytał członków węgierskiej delegacji, czy Orbán zamierzał się spotkać z Kaczyńskim, a oni odpowiedzieli, że takiej propozycji nie było.

Poseł PiS Witold Waszczykowski określił te stwierdzenia jako „insynuację”. Twierdził też, że PiS ma specjalne kanały komunikacji z węgierskim przywódcą.

Sam Mariusz Błaszczak precyzował, że zaproszenie dla prezesa PiS zostało wysłane w środę. Nie podał jednak, od kogo ani jaka miałaby być forma tego spotkania. Przypomnijmy: premier Węgier oprócz spotkania z premier Kopacz uczestniczył w uroczystości w Krajowej Izbie Gospodarczej, gdzie przyznano mu nagrodę Złotego Parasola. W ceremonii brało jednak udział kilkadziesiąt osób.

Informacji o spotkaniu prezesa PiS z premierem Węgier nie potwierdzała ambasada Węgier. Zwróciliśmy się więc o wyjaśnienie do kancelarii premiera Węgier Viktora Orbána. Otrzymaliśmy oświadczenie szefa służby prasowej premiera Bertalana Havasiego. Stwierdza on „wobec plotek, które pojawiły się mediach, że ani kancelaria premiera, ani sam premier Viktor Orbán nie planowali, ani nie inicjowali spotkania w środę z panem Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie”.

Usiłowaliśmy w tej sprawie uzyskać wypowiedź przewodniczącego partii Mariusza Błaszczaka lub rzecznika Marcina Mastalerka. Telefony polityków PiS milczały.

Kontrowersje wokół rzekomego niedoszłego spotkanie premiera Orbána z byłym premierem Kaczyńskim były w piątek z rozbawieniem omawiane w węgierskich mediach. Co stało się z wielką polityczną miłością, jaką jeszcze niedawno Jarosław Kaczyński darzył Viktora Orbána? – pytali liczni komentatorzy, zwłaszcza liberalni i lewicowi, czyli krytyczni wobec Orbána. Przypominali, że lider PiS zapowiadał, iż Waarszawa stanie się drugim Budapesztem.

wyborcza.pl

Dodaj komentarz