RSS
 

wSieci (19.04.2015)

 

Kontrowersyjna okładka historycznego dodatku do tygodnika? „To grupa rekonstrukcyjna”

MT, 19.04.2015
Okładka dodatku historycznego do Okładka dodatku historycznego do „wSieci” (twitter.com/pawelprus)

Tygodnik „wSieci” opublikował okładkę specjalnego dodatku historycznego do najnowszego numeru. Czytelnicy dopatrzyli się na niej dość kontrowersyjnego podobieństwa bohaterów.

 

Tematem najnowszego wydania dodatku historycznego do tygodnika „wSieci” jest kłamstwo w sprawie zbrodni katyńskiej i to, jak się ono rozprzestrzeniało. Na okładce widzimy dwóch żołnierzy NKWD, którzy pojmali i mierzą z broni do polskiego oficera. Postacie na okładce przypominają jednak nieco współczesnych polskich polityków – a dokładniej Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego. To podobieństwo zwróciło uwagę niektórych internautów. Wiele osób stwierdziło, że to skandal.

Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz „Rzeczpospolitej”, stwierdził nawet, że już nigdy więcej nie kupi tygodnika.

Część komentatorów stwierdziła jednak, że podobieństwa zupełnie nie widzi i że stwierdzenia, jakoby osoby na zdjęciu miały przypominać Tuska i Kaczyńskiego, są przesadzone.

Szybko zauważono jednak, że mężczyźni na zdjęciu to członkowie warszawskiej grupy rekonstrukcyjnej, którzy na okładkach i ilustracjach w historycznym dodatku do „wSieci” pojawiają się regularnie.

„Donald Tusk mordował polskich patriotów już w 1920 roku, lecz na szczęście został pogoniony” – zażartował felietonista „Do Rzeczy” Marek Magierowski, pokazując jedną z wcześniejszych okładek, na której pojawił się ten sam mężczyzna.

„Potem feldfebel Tusk strzelał do polskich wyzwolicieli Ankony” – dodał, pokazując kolejną okładkę.

Sam fakt, że mężczyzna przypominający Donalda Tuska pojawiał się na okładkach wcześniej, nie stanowi dla niektórych usprawiedliwienia dla opublikowania zdjęcia w takiej, a nie innej konfiguracji. Bloger Kamil Gorzelańczyk stwierdził: „To oczywiście zupełny przypadek, że na okładce dodatku wSieci to właśnie on trzyma polskiego oficera…”

Pojawiło się też jednak wiele głosów osób, które w mężczyźnie w mundurze żołnierza NKWD widzą raczej podobieństwo do aktora Cezarego Pazury.

TOK FM

Dodaj komentarz