RSS
 

Chazan (22.03.15)

 

Bezcenna wartość życia

22.03.2015

„Mężczyzną i kobietą stworzył ich Bóg” – pod takim hasłem w sobotę, 21 marca, odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Pro-life w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jej celem było zwrócenie uwagi na wartość ludzkiego życia.

Jako pierwszy głos zabrał prof. Bogdan Chazan. Były dyrektor Szpitala Św. Rodziny przybliżył realia wykonywania zawodu lekarza w polskim systemie opieki zdrowotnej. Mówił także o zasadach i metodach, jakimi kieruje się rewolucja kulturowa. Jak wspomniał, odbywa się ona bez rozlewu krwi.

– Jest to rewolucja bez rozgłosu, bez rozlewu krwi, nie licząc krwi abortowanych – mówił prof. Chazan. Zauważył jednak, że w Polsce coraz więcej ludzi dostrzega, jak ważna jest ochrona dzieci poczętych. Prof. Bogdan Chazan zaznaczył, że dzisiaj lekarze przejmują rolę zarówno sędziego, jak i kata.

– Lekarze mają teraz podwójną rolę: sędzi i kata. Jest to często przyczyna podejścia, że dziecko chore jest powodem cierpienia matek – mówił prof. Chazan.

Następnie głos zabrała Agnieszka Niewińska, która poruszyła temat tzw. konwencji przemocowej. Wyjaśniła, że konwencja ma wiele wspólnego z aborcją.

– Promocja gender jest mocno związana z promocją aborcji, a środowiska lewicowe będą się powoływać na konwencje i domagać się gender we wszystkich dziedzinach życia – powiedziała Niewińska.

Po przerwie swój referat wygłosił dyrektor międzynarodowej agencji prasowej „Zenit” Antonio Gaspari. Jego wystąpienie dotyczyło „Mediów w służbie życiu”. Włoch w szczególny sposób skupił się na internecie i jego roli w komunikacji.

– Środowiska katolickie nie mogą się bać współczesności, ale robić wszystko, by nieść przez internet, nawet do tych ciemnych części świata, przesłanie do ludzi, którzy nie słyszeli o Bogu – przekonywał Gaspari. Według niego, media mają służyć przekazywaniu dobrych informacji, by zminimalizować złe, a tym samym służyć obronie życia na przestrzeni medialnej.

Wśród prelegentów była również Ewa Rejman, licealistka, publicystka i założycielka Młodych pro-life na Facebooku. Przybliżyła sposoby przedstawiania aborcji, które najlepiej docierają do młodzieży.

– W kwestii aborcji praktycznie wszyscy jesteśmy winni. Winni są rodzice, którzy grożą, że wyrzucą ją z domu, jeśli zatrzyma to dziecko. Winne są koleżanki, które jej powiedziały, że nie umiała się zabezpieczyć. Winny jest dziennikarz popularnej gazety, który przestawia aborcje jako łatwe rozwiązanie (…), społeczeństwo jest skażone aborcją – akcentowała Rejman.

Konferencję zakończył wykład dr. inż. Antoniego Zięby  – „Aktualne zadania polskich obrońców życia”. Prelegent nawoływał do modlitwy za życie dzieci poczętych. Zwrócił uwagę, że w naszym kraju coraz więcej ludzi jest świadomych, czym jest aborcja, i zaczynają się jej przeciwstawiać.

– Osiągnęliśmy ogromny postęp. Teraz siły światowe chcą nas zniszczyć nie tylko jako Polaków, ale także za to, co robimy, by obalić tę ustawę niszczącą życie [tzw. konwencję przemocową – przyp. red.] – mówił dr inż. Zięba. Zaznaczył, że Konstytucja broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci, więc aborcja w jakimkolwiek momencie jest zabójstwem.

Konferencję zorganizował Ruchu Obrony Życia Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej wraz z Samorządem Studenckim. Patronat medialny nad konferencją sprawował „Nasz Dziennik”.

 

Joanna Szybiak, Ruch Obrony Życia WSKSiM

naszdziennik.pl

 

Prof. Bogdan Chazan zapowiada kolejną obywatelską inicjatywę w sprawie zakazu aborcji. I start swojej kampanii?

Jakub Noch
22.03.2015
Prof. Bogdan Chazan będzie twarzą nowej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.
Prof. Bogdan Chazan będzie twarzą nowej obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. • Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Wszystko wskazuje na to, że prof. Bogdan Chazan rozpoczyna wreszcie otwartą walkę o swoje miejsce na scenie politycznej. Były dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, zwolniony ze stanowiska ze względu na uniemożliwianie prowadzenia legalnych zabiegów aborcji, w niedzielę zapowiedział złożenie w najbliższy wtorek obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej w Polsce usuwania ciąży.

O planach komitetu inicjatywy ustawodawczej Stop Aborcji prof. Bogda Chazan poinformował podczas konferencji prasowej zwołanej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Czyli miejscu, którego intelektualne zaplecze stanowi część tzw. imperium medialnego znanego z politycznych ambicji redemptorysty o. Tadeusza Rydzyka.

– Poprzednia inicjatywa fundacji PRO – Prawo do Życia, pod którą podpisało się 600 tys. ludzi, o mały włos nie przeszła w parlamencie. Jest nowa inicjatywa, która też świadczy o tym, że zmienia się sposób widzenia tych spraw, że można z pewnym optymizmem patrzyć w przyszłość – przypominał prof. Chazan. Kontrowersyjny lekarz podkreślał też, że nie przemawiają do niego argumenty części środowisk konserwatywnych, iż ciągłe próby zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych w rezultacie doprowadzą do odwrotnego skutku, czyli przeforsowania przez lewicę pełnej liberalizacji prawa.

Decyzja o złożeniu w Sejmie kolejnego obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej w najbliższy wtorek nie jest przypadkowa. W ten sposób prof. Bogdan Chazan i Fundacja PRO – Prawo do Życia zamierzają przypomnieć Polakom o obchodzonym tego dnia Narodowym Dniu Życia.

Trudno nie odnieść jednak wrażenia, iż uczynienie z prof. Chazana twarzy tegorocznej antyaborcyjnej inicjatywy może posłużyć przede wszystkim do przypomnienia o nim jego potencjalnym wyborcom. Od dawna były dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie kojarzony jest bowiem z Prawem i Sprawiedliwością, a ostatnimi czasy wydaje się zacieśniać relacje z wciąż wpływowym na prawicy o. Tadeuszem Rydzykiem.

– Spotykałem się z profesorem Chazanem wielokrotnie. Widzi siebie tylko jako lekarza i nie ma najmniejszych ambicji politycznych. To wybitny specjalista w wielu dziedzinach. Najlepsze co może zrobić dla kraju, to nadal pomagać Polkom – mówił naTemat poseł Jan Dziedziczak, gdy szybki transfer z medycyny do polityki profesorowi wróżono tuż po decyzji o zwolnieniu go z kierowania stołecznym szpitalem.

Od tamtej chwili minęło jednak wiele miesięcy i trudno nie odnieść wrażenia, iż tamte plany się zmieniły, a najnowsze profesorskie inicjatywy mogą służyć głównie swego rodzaju prekampanii wyborczej. Dzięki której prof. Bogdan Chazan zapewni sobie odpowiednie miejsce na liści wyborczej do planowanych na jesień wyborów parlamentarnych, oraz rozpoznawalność potrzebną do zdobycia mandatu posła.

Źródło: RadioMaryja.pl

naTemat.pl

Prof. Chazan odbierze nagrodę naukową KUL. Prof. Hartman: KUL jest rozchwiany

jack, KAI, 22.03.2015
Prof. Bogdan ChazanProf. Bogdan Chazan (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

Towarzystwo Naukowe KUL przyznało nagrodę profesorowi Bogdanowi Chazanowi. Przypomnijmy, że w lipcu ub.r. został on zwolniony z warszawskiego szpitala, którym kierował, za odmowę wykonania aborcji.
Towarzystwo Naukowe KUL przyznało nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2014 prof. Bogdanowi Chazanowi. Nagroda została ustanowiona w 1974 roku. Przyznaje się ją co roku „za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego”.Uroczystość jej wręczenia odbędzie się w czwartek 26 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po wręczeniu nagrody prof. Chazan wygłosi referat pt. „Dlaczego są potrzebni lekarze sumienia?”.

Bogdan Chazan dołączy do grona laureatów, w którym znajdują się m.in.: prof. Władysław Tatarkiewicz, prof. Stefan Swieżawski, o. prof. Mieczysław Krąpiec, abp Alfons Nossol, ks. prof. Michał Heller, abp Józef Życiński, kard. Zenon Grocholewski, s. prof. Zofia Józefa Zdybicka USJK.

Po kontroli w szpitalu Chazan został zwolniony

Przypomnijmy, że profesor, będąc dyrektorem warszawskiego szpitala im. św. Rodziny, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Kobieta zgłosiła się do niego w 22. tygodniu ciąży, kiedy zabieg był jeszcze zgodny z prawem. Potem urodziła dziecko, które zmarło niedługo po porodzie.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zadecydowała o zwolnieniu z pracy prof. Chazana na początku lipca zeszłego roku. Prezydent podjęła taką decyzję w wyniku kontroli w placówce: dyrektor szpitala, odmawiając pacjentce prawa do legalnej aborcji i nie wskazując innego szpitala, gdzie zabieg może być przeprowadzony, złamał obowiązujące w Polsce prawo. Chazana w obronę wzięli duchowni, w tym kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Niektórzy księża wzywali nawet do ekskomuniki prezydent Warszawy.

Obecnie profesor Chazan przed sądem domaga się przywrócenia na stanowisko dyrektora szpitala.

Hartman: KUL wpisuje się w nurt anarchistyczny

O komentarz poprosiliśmy prof. Jana Hartmana, filozofa i bioetyka – absolwenta KUL: – Od dłuższego czasu obserwujemy rozchwianie w Kościele, rozprężenie wynikające z braku silnego przywódcy. Przejawem tego jest niespójny przekaz. Z jednej strony ks. prof. Alfred Wierzbicki (również z KUL) wbrew stanowisku Episkopatu mówi pozytywnie o konwencji antyprzemocowej. Z drugiej strony ta sama uczelnia nagradza prof. Chazana. – mówi prof. Hartman.

Profesor Hartman podkreśla, że wyróżnianie dla byłego dyrektora szpitala im. św. Rodziny martwi go szczególnie. Jego zdaniem Chazan symbolizuje anarchizm w Kościele, który uderza w państwo polskie i porządek prawny zapisany w ustawach i konstytucji.

Według Hartmana lekarz wzywał do łamania prawa i swoim zachowaniem stwarzał atmosferę przyzwalania do niestosowania się do niego. – Nikt nie nakazuje prof. Chazanowi, żeby wykonywał zabiegi aborcji. Zrobił ich już w swoim życiu sporo. Ale jego przekonania muszą być oddzielone od uprawnień pacjenta, który musi być dostatecznie szybko poinformowany o przekonaniach swojego lekarza – dodaje Hartman.

Hartman twierdzi, że nagradzając Chazana, KUL wpisuje się w nurt anarchistyczny. – Nie sądzę, żeby robili to świadomie. Chcą być trochę liberalni, by potem znowu pokazać, że mocniej przykręcają śrubę – kończy prof. Hartman.

lublin.gazeta.pl

Dodaj komentarz