RSS
 

Merkel

 

Angela Merkel: „Wybór Donalda Tuska to symboliczny wyraz cudu wolności i pokoju”

Tomasz Baliszewski
03.10.2014
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Przemawiając z okazji 24. rocznicy zjednoczenia Niemiec, Angela Merkel oświadczyła, że wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest „symbolicznym wyrazem cudu wolności i pokoju w Europie”.

W swoim wystąpieniu kanclerz Niemiec wspomniała także o sytuacji na Ukrainie, apelując do Europejczyków o wsparcie tego kraju oraz innych państw, które podzielają europejskie wartości, takich jak Gruzja czy Mołdawia.

– My, Niemcy, nie możemy innym odmawiać tego, co sami, przy pokojowej akceptacji wspólnoty międzynarodowej, w tym także ówczesnego ZSRR, uzyskaliśmy w procesie zjednoczenia kraju: prawa do decydowania o własnej przyszłości – powiedziała Merkel, którą cytuje stacja TVN24, podczas obchodów Dnia Jedności Niemiec w Hanowerze.

Mówiąc o konflikcie ukraińskim, Merkel stwierdziła, że Rosja „jawnie podeptała” zasady prawa międzynarodowego. Z tego względu Unia Europejska nałożyła na nią sankcje, które są „zdecydowaną odpowiedzią” na agresywną politykę Kremla. Kanclerz zaznaczyła jednocześnie, że Niemcy wciąż są zainteresowane „podtrzymywaniem kanałów rozmów” z Moskwą.

źródło: TVN24

natemat.pl

Dodaj komentarz