RSS
 

Legutko

 

„Fala neopogaństwa opanowała Europę”. Prof. Ryszard Legutko alarmuje

Tomasz Baliszewski
11.12.2014
Prof. Ryszard Legutko uważa, że "Europę opanowała fala neopogaństwa"
Prof. Ryszard Legutko uważa, że „Europę opanowała fala neopogaństwa” • Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Kilka dni temu media poinformowały o decyzji francuskiego sądu, który polecił radzie departamentu Wandea rozebrać bożonarodzeniową szopkę, ponieważ ustawiono ją w budynku publicznym. Takie postępowanie zasmuciło prof. Ryszarda Legutkę, który jednak nie jest zaskoczony decyzją sądu. – Europę opanowała fala neopogaństwa – przypomniał europoseł.

Podczas rozmowy z serwisem Fronda.pl prof. Legutko zauważył, że rozlewające się po Europie neopogaństwo przypomina w pewnych wymiarach walkę z religią, jaką prowadzili komuniści.

– Wtedy nie pozwalano na procesje Bożego Ciała poza kościołem, dziś wyrzuca się krzyż z przestrzeni publicznej. Można powiedzieć, że komuna była poniekąd prekursorem tego, co właśnie się dzieje – oznajmił były minister edukacji.

Prof. Legutko dodał, że celem ataków są nie tylko symbole kojarzone z religią, ale i osoby, które publicznie wyznają swoją wiarę. Według niego pogląd postulujący całkowite uwolnienie przestrzeni publicznej od symboliki religijnej jest absurdalny. – Bo co w takim wypadku zrobić z kościołami, co zrobić z krzyżami na cmentarzach? – pytał związany z PiS europoseł.

Profesor przypomniał jednocześnie o regularnie występujących w Europie przypadkach profanowania chrześcijańskich świątyń oraz o wchodzeniu różnych ideologii do branży reklamowej. – Pamiętamy, jak na przykład firma IKEA kilka lat temu wypuściła na rynek produkty dla homoseksualnych par – zaznaczył prof. Legutko.

źródło: Fronda.pl

Dodaj komentarz