RSS
 

Nowoczesna.PL (24.04.2015)

 

Ekonomista Ryszard Petru założył Stowarzyszenie Nowoczesna.PL

24.04.2015

Ryszard Petru, jeden z najbardziej znanych polskich ekonomistów, założył Stowarzyszenie Nowoczesna.PL. – Stowarzyszenie ma zabierać głos w sprawach politycznych, ale nie jest partią polityczną – zapewnia w rozmowie z Onetem. Pierwszą inicjatywą ma być uzbieranie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, która znosi przywileje emerytalne.

 

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, założył to stowarzyszenie razem z grupą ponad 20 osób – w tym m.in. z Leszkiem Jażdżewskim, redaktorem naczelnym „Liberte”.

W informacji, którą rozesłał Petru, napisał, że stowarzyszenie będzie pełniło funkcję think tanku. – Jest pierwszym etapem naszej drogi ku Polsce nowoczesnej, przedsiębiorczej i praworządnej. Dającej nadzieje i szanse na pomyślny rozwój. Kolejnym etapem powinno być aktywne zaangażowanie się w bieżące sprawy Polski.

Podkreślił również, że „zamiast ciepłej wody w kranie stowarzyszenie proponuje perspektywę lepszego jutra, którą osiągniemy poprzez wolny rynek, nieskrępowaną przedsiębiorczość, ograniczone, ale skuteczne państwo”.

Władysław Frasyniuk kibicuje inicjatywie, ale do stowarzyszenia nie należy. Były działacz „Solidarności” oczekiwałby, aby w Polsce powstała nowoczesna partia liberalna – wolnorynkowa. – Wolałbym, aby Ryszard Petru budował partię o liberalnych korzeniach, bo takiej partii w Polsce brakuje. Stowarzyszenie to zacna rzecz, bo zawsze warto angażować obywateli w debatę i aktywność publiczną – mówi Onetowi Frasyniuk.

Ale Ryszard Pertu podkreśla: – Gdybym chciał założyć partię, to od razu założyłbym partię. Stworzyłem jednak stowarzyszenie, które ma być wolnorynkowe, bo uważam, że w polskim dyskursie politycznym takie myślenie jest nieobecne. Nasze argumenty nie są słyszalne.

A w perspektywie miesięcy może powstać także partia? – Nie wolno niczego wykluczać, bo nie wiadomo, co będzie. Na dziś nie ma takiego planu - odpowiada. I zapewnia, że planów założenia Stowarzyszenia Nowoczesna.PL nie konsultował z prof. Leszkiem Balcerowiczem.

- Jeśli ktoś, kto działa w stowarzyszeniu, będzie chciał się zaangażować w działalność partyjną, to oczywiście może. Ale stowarzyszenie co do zasady partyjne nie jest. Stowarzyszenie może być polityczne, bo zajmować się będzie kwestiami politycznymi, ale partią polityczną nie jest – podkreśla kilka razy Ryszard Petru.

Pierwszym dużym projektem stowarzyszenia ma być zbieranie podpisów pod projektem ustawy, która znosi przywileje emerytalne obecnie przysługujące wielu grupom zawodowym. Ale, jak mówi Onetowi Petru, projekt dotyczyć ma osób, które są nowo zatrudniane – to z uwagi na wątpliwości ws. praw nabytych. – Każdy, kto jest skłonny przyłączyć się do takiej akcji, jest mile widziany – mówi Onetowi szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Władysław Frasyniuk, który ma poglądy wolnorynkowe, pozytywnie przyjmuje fakt powołania do życia stowarzyszenia. – Chciałbym jednak odejść z tego świata ze świadomością, że na polskiej scenie politycznej jest nowoczesna partia liberalna. – To bardzo dużo czasu zostało jeszcze na stworzenie takiej partii. Frasyniuk: – Partie liberalne w Polsce mają poważne kłopoty z silnym zakotwiczeniem się. W Polsce nie ma takich tradycji. Partia liberalna jest trudna, wymaga odwagi w głoszeniu poglądów, ale i wiedzy, doświadczenia. Bez niej nie będzie jednak prawdziwie wolnej gospodarki.

Były opozycjonista i działacz „Solidarności” nie chce dociekać, czy Ryszard Petru powinien wprost zaangażować się w politykę i czy mógłby się sprawdzić w roli politycznego lidera. – Tego nigdy się nie wie, póki się nie spróbuje. To jest tak jak z mówieniem, czy będziemy bronić Polski w razie wojny – to się sprawdza w działaniu, a nie w teoretycznym gadaniu.

Sam Frasyniuk do polityki się jednak nie pali. – Kompletnie mnie nie interesuje powrót do polityki w sensie działalności w partii czy startu w wyborach do Sejmu – ucina.

Onet.pl

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Jacek

  25 kwietnia 2015 o 06:32

  Mam wielką nadzieje, że ta inicjatywa się powiedzie. Osobiście z chęcią przystąpię do tego typu organizacji.

   
 2. ~Piotr

  29 kwietnia 2015 o 19:26

  To chyba ostatnia szansa na zaproponowanie funkcjonowania Polski po 2020 roku. Obecna władza jakoś się nie kwapi nawet do dyskusji na ten temat. Uważam, że to jest kluczowy temat na dzisiaj. Bycie na zasadzie ‚jakoś to będzie’ do niczego dobrego nas nie zaprowadzi. Chętnie przystąpię do tej inicjatywy dając coś z siebie a nie oczekując co w zamian. To jest ostatni dzwonek na zmiany.