RSS
 

Wybory c.d

 

Jak spadnie śnieg, to co się najpierw zbiera z pola? Buraki, marchew czy kartofle? Najpierw zbiera się aktyw.

 

17.11.2014, g. 16.05:

Na koniec konferencji przewodniczący PKW Stefan Jaworski zaapelował:

Zwracam się do wszystkich wyborców i uczestników procesu wyborczego o wyrozumiałość. Podejmujemy wszystkie działania, żeby wyniki wyborów do samorządu lokalnego ogłosić w rozsądnym terminie.

wyborcza.pl

PiS „partią młodych”? Wygrali w grupie wiekowej 18-29. „PiS staje się partią młodych-rozczarowanych”. Ale jest i pułapka

Piotr Markiewicz, 17.11.2014
ADAM STĘPIEŃ

27,8 proc. poparcia – tyle zdobyło Prawo i Sprawiedliwość w grupie wyborców w wieku 18-29 lat. Partia Jarosława Kaczyńskiego pokonała Platformę Obywatelską w tej grupie o ponad pięć punktów procentowych. – To młodzi rozczarowani sytuacją na rynku pracy – mówi w rozmowie z TOKFM.pl dr Robert Sobiech, socjolog z UW.
PiS zwyciężyło w niemal wszystkich grupach wiekowych, PO – tylko wśród trzydziestolatków. Zaskakujące może być poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego w grupie wiekowej 18-29. W badaniu przygotowanym przez IPSOS Prawo i Sprawiedliwość zdobyło od młodych 27,8 proc. głosów, PO – 22,5 proc.

Prezes Kaczyński tłumaczy to tak: – Rzeczywistość, która młodym ludziom nie daje żadnych perspektyw, jest rzeczywistością, która musi ich kierować ku tym, co uważają, że skonstruowany przez nas system, nazywany III RP, jest tak bardzo obciążony patologiami, tak skrajnie niewydajny, że trzeba go zmienić. Być może wielu młodych ludzi zaczyna to rozumieć.

 

I to może być poniekąd słuszna diagnoza – że na Prawo i Sprawiedliwość głosują młodzi-rozczarowani. Ale – na co zwraca uwagę w rozmowie z TOK FM socjolog dr Robert Sobiech – rozczarowani przede wszystkim sytuacją na rynku pracy.

Młodzi, którzy z trudem wchodzą na rynek pracy

Dr Sobiech z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że wyjątkowo podatni na hasła Prawa i Sprawiedliwości są młodzi charakteryzujący się niskim wykształceniem oraz ci, którzy nie radzą sobie na rynku pracy. Chodzi tu o ludzi młodszych w grupie 18-29. – Długofalowo to dla Prawa i Sprawiedliwości wyzwanie, bo będą przychodziły kolejne roczniki z oczekiwaniami na rynku pracy – zauważa socjolog.

Każdy kolejny rocznik rozczarowany brakiem możliwości znalezienia pracy jest więc potencjalnie elektoratem PiS. – Kiedy będą dołączać nowe roczniki, a sytuacja się nie zmieni, to może to być stabilny elektorat na przyszłość dla partii Kaczyńskiego. Chyba że PiS dojdzie do władzy, a sytuacja się nie poprawi – przestrzega nasz rozmówca.

Już od kilku lat powtarza się tezę, że rzekome „straszenie PiS-em”, czyli powrotem partii Kaczyńskiego do praktyk, jakie stosował będąc u władzy w latach 2005-2007, nie działa. – Pamięć tych młodych ludzi jest niewielka. Odwoływanie się do – dla nich – odległej przeszłości nie będzie zmieniało ich poglądów – uważa Sobiech. – Musimy pamiętać, że to są ci ludzie, którzy dzisiaj mają najgorzej na rynku pracy, jeżeli już w ogóle na niego trafią – w tej grupie wiekowej szanse znalezienia się na rynku pracy są najmniejsze. I chodzi przede wszystkim o młodych z małych miejscowości, którzy wyjątkowo czarno patrzą w przyszłość.

Poparcie wg grup wiekowych

Według badania exit poll przygotowanego przez IPSOS poparcie dla poszczególnych partii w wyborach do sejmików w różnych grupach wiekowych wyglądało następująco:

W grupie 18-29 lat Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 27,8 proc. głosów, PO – 22,5 proc., trzeci PSL – 14,9 proc. Kongres Nowej Prawicy – 11,5 proc., zaś SLD - 6,1 proc.

W grupie 30-39 lat PO miała 31,3 proc., PiS – 25,8 proc., PSL – 17,7 proc. SLD – 7,8 proc., a KNP – 4,1 proc.

W grupie 40-49 lat na PiS oddano 31,7 proc. głosów, na PO – 28,5 proc., na PSL – 18,5 proc., na SLD – 8 proc., a na KNP – 3 proc.

W grupie 50-59 lat PiS miało 33,9 proc., PO – 25,9 proc., PSL – 19,7 proc., zaś SLD – 10 proc.

W grupie 60 lat i więcej PiS zdobyło 37,5 proc głosów, PO – 28,2 proc., PSL – 14,7 proc., a SLD – 11,4 proc. głosów.

 

tokfm.pl

Jackiewicz o Hofmanie i kolegach: Mam nadzieję, że wrócą do PiS

Geb, 17.11.2014
Dawid Jackiewicz ma nadzieję na powrót byłych posłów PiS do partiiDawid Jackiewicz ma nadzieję na powrót byłych posłów PiS do partii (Fot. Mieczyslaw Michalak/ Agencja Gazeta)

- Mam nadzieję, że oczyszczą swoje dobre imię, wrócą do polityki, wrócą do PiS – powiedział w TVN24 europoseł PiS Dawid Jackiewicz. Odniósł się w ten sposób do wyrzucenia z partii Adama Hofmana, Mariusza Kamińskiego i Adama Rogackiego. Europoseł, który uczestniczył w feralnym locie do Madrytu, po raz pierwszy komentuje sprawę.
Jeszcze nie opadły emocje po ogłoszeniu wyników sondaży po wyborach samorządowych, a Dawid Jackiewicz już wyraża nadzieję na powrót kolegów do partii.

Europoseł liczy na powrót trójki

Dawid Jackiewicz podczas wieczoru wyborczego pokusił się o komentarz odnośnie kolegów wyrzuconych z partii.

 

- To wyjątkowo trudna sytuacja dla mnie. Znałem kolegów, którzy zostali wydaleni z partii. Chcę zachować wobec nich lojalność, niezależnie od tego, jaki błąd popełnili. Mam nadzieję, że oczyszczą swoje dobre imię, wrócą do polityki, wrócą do Prawa i Sprawiedliwości – powiedział w tvn24 Dawid Jackiewicz, europoseł z PiS.

Polityk zastrzegł jednak, że jego partia „stoi na straży praworządności. – Wszystkie sprawy muszą zostać wyjaśnione. Co do tego nie ma wątpliwości – dodał europoseł.

Prezes nie widzi powrotu

PiS bardzo obawiał się skutków afery madryckiej . Po wyjściu na jaw nieprawidłowości w rozliczeniach za podróże służbowe Adam Hofman, Mariusz Kamiński i Adam Rogacki zostali usunięci z szeregów PiS. Jackiewicz, który też poleciał do Madrytu nie został zawieszony, bo udał się w podróż za prywatne pieniądze.

Po ogłoszeniu tych decyzji i wydaleniu posłów z PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie widzi możliwości ich powrotu do partii. Prezes stwierdził jednak, że byli posłowie PiS zapewne utrzymają się w polityce.

Wygrana PiS

Szybkie i radykalne działanie Jarosława Kaczyńskiego miało stanowić przykład załatwiania takich spraw w partii. Prezes PiS porównywał tę sytuację ze sprawą ministra Sławomira Nowaka i krytykował PO. Sprawa była bardzo poważna. Afera madrycka, która wybuchła zaledwie kilka dni przed wyborami, mogła rzucić cień na działanie całej partii.

Dzień po głosowaniu jasne jest, że tak się nie stało. PiS, zgodnie z wynikami sondaży Ipsos, wygrał w wyborach samorządowych.

 

Zobacz także

tokfm.pl

Dodaj komentarz