RSS
 

Raskolnikow 2 (24.04.2015)

 

Nastoletni zabójcy z Rakowisk. Zuzanna M. zdrowa, ale z „cechami narcystycznymi”

Karol Adamaszek, 24.04.2015
Zuzanna M. i Kamil N.Zuzanna M. i Kamil N. (KWP Lublin)
18-letnia Zuzanna M., podejrzana o udział w brutalnym morderstwie rodziców swojego przyjaciela Kamila N. nie jest obecnie chora psychicznie, podczas zabójstwa wiedziała co robi. Może więc odpowiadać przez sądem. Grozi jej dożywotnie więzienie. Biegli uznali, że ma skłonność do przemocy i agresji, cechuje ją emocjonalny chłód.
18-letni Kamil N. był na obserwacji psychiatrycznej od 11 lutego do 7 kwietnia. Jego partnerka w zbrodni i rówieśniczka Zuzanna M. – od 16 lutego od 16 marca. Przebywali w różnych zakładach zamkniętych. Obecnie wrócili do cel aresztu śledczego przy ul. Południowej w Lublinie.Ona: skłonność do przemocy, emocjonalny chłód

Początkowo planowano, że badania psychiatrów i psychologów potrwają cztery tygodnie. Specjaliści mieli orzec, czy nastolatkowie byli poczytalni w chwili morderstwa. Tylko zdrowi psychicznie mogą bowiem odpowiadać przed sądem za swoje czyny. Grozi im dożywocie.

Zespół biegłych psychiatrów i psychologów „ze względu na trudności natury diagnostycznej” poprosił o wydłużenie czasu obserwacji Kamila N. i sąd się na to zgodził. Równolegle też przedłużył obojgu podejrzanym areszty do 13 czerwca.

W piątek rano prokuratura poinformowała, że ekspertyza wobec 18-latka nie jest jeszcze gotowa. Będzie w pierwszej połowie maja. Lekarze i psychologowie (z Oddziału Psychiatrii Sądowej Zakładu Karnego nr w Łodzi) przygotowali za to opinię dotyczącą jego rówieśniczki.

- Według nich u Zuzanny M. nie stwierdzono objawów choroby psychicznej ani cech upośledzenia umysłowego. Natomiast ma nieprawidłowo kształtującą się osobowość z wyraźnymi cechami narcystycznymi oraz dyssocjalnymi [agresywność, skłonność do przemocy, chłód emocjonalny] – relacjonuje Beata Syk-Jankowska, rzeczniczka lubelskiej prokuratury okręgowej. Gotowe są już też wyniki ekspertyz traseologicznych (odcisków butów i stóp) i daktyloskopijnych (odcisków palców) z miejsca zbrodni.

Poetka na wieczorze autorskim

W nocy z 12 na 13 grudnia Zuzanna M. i Kamil N. w Rakowiskach pod Białą Podlaską zadali kilkanaście ciosów nożem rodzicom nastolatka: 48-letniemu Jerzemu N., pułkownikowi Komendy Głównej Straży Granicznej, i jego żonie Agnieszce, nauczycielce języka rosyjskiego w bialskim liceum. Do wszystkiego się przyznali. Sucho opisali to, co zrobili. Nie byli pijani. Twierdzą, że inspirowały ich pełne przemocy filmy. Po morderstwie pojechali do Krakowa na wieczór autorski Zuzanny M., dobrze zapowiadającej się poetki.

Czy pozbawią go spadku?

Śledczy zamierzają pozbawić Kamila N. prawa do spadku po rodzicach. – Zebraliśmy już dowody, przede wszystkim odnośnie stanu majątku państwa N. jak i zeznania ich rodziny. Ze względów procesowych, wniosek o pozbawienia prawa do dziedziczenia Kamila N. wniesiemy do sądu, dopiero po skierowaniu aktu oskarżenia – zaznacza prokurator Syk-Jankowska.

Niedawno prokurator prowadzący śledztwo ponownie przesłuchiwał nastolatków. Są konsekwentni. Dalej do wszystkiego się przyznają, ale nie powiedzieli nic więcej czego nie ujawniali zaraz po zatrzymaniu.

gazeta.pl

Dodaj komentarz