RSS
 

Walentynki – Agata Bielik-Robson

14 lut

To są moje Walentynki. Agata.

 

Spojrzenie na III RP w wydaniu Agaty Bielik-Robson to zapis frustracji części pokolenia, które wkracza w dorosłość w okolicach przełomowego 1989 roku.
Spojrzenie na III RP w wydaniu Agaty Bielik-Robson to zapis frustracji części pokolenia, które wkracza w dorosłość w okolicach przełomowego 1989 roku. Ta ocena polskiej transformacji jest dość popularna, choć chwilami fałszywa, chwilami powierzchowna, powielająca rozmaite klisze bez głębszej analizy.

W wywiadzie rzece przeprowadzonym przez Michała Sutowskiego („Krytyka Polityczna”) Bielik-Robson opowiada, że spora część młodzieży, która walczyła przeciw komunie, nagle po 1989 roku „poczuła się rozgoryczona tym, że nikt ich do niczego nie potrzebuje ani nie oferuje”. Wielu ludzi zaczęło pracę w instytucjach państwowych, tworzyło firmy, nie oglądało się na to, że ktoś im coś zaoferuje. Ale byli i tacy, którzy swoje życiowe niepowodzenia, brak pomysłu na siebie tłumaczyli wydumanymi teoriami w stylu: bo agenci, oligarchia solidarnościowa i układ postkomunistyczny (niepotrzebne skreślić) blokowali im karierę…

Źródło: Wyborcza

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ciupcianie

 

Dodaj komentarz