RSS
 

NowoczesnaPL (31.05.2015)

 

Ekspert: Ugrupowanie Petru może być konkurencją dla Platformy

jagor, PAP, 31.05.2015
Ekonomista Ryszard Petru na kongresie założycielskim NowoczesnaPL w WarszawieEkonomista Ryszard Petru na kongresie założycielskim NowoczesnaPL w Warszawie (Fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Nowe ugrupowanie NowoczesnaPL może być konkurencją dla PO, bo unika podziałów ideologicznych, wskazując jednocześnie, że Polska może być nowoczesna lub staroświecka – uważa dr hab. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Ekonomista Ryszard Petru, były doradca Leszka Balcerowicza, otworzył w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL. Zgromadził wokół siebie działaczy społecznych, przedsiębiorców i samorządowców, nawołujących do uwolnienia gospodarki od obciążeń polityki.

Szef nowego ugrupowania przedstawił główne założenia programowe: m.in. pozbawienie partii politycznych finansowania z budżetu, ograniczenie do dwóch kadencji obecności posłów w parlamencie, przywrócenie wolności gospodarczej, zmiany systemu pomocy społecznej oraz dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

Podział wg Petru: Polska nowoczesna lub staroświecka

- Nowe ugrupowanie może być konkurencją dla PO, choć Ryszard Petru inaczej trochę dzieli scenę polityczną – unika podziałów ideologicznych, a raczej wskazuje, że Polska może być nowoczesna lub staroświecka. Nowej siły politycznej nie nazywa wprost partią liberalną bądź neoliberalną – powiedziała dr Marciniak.

Jeśli wczytać się w badania społeczne – zaznaczyła – to pokazują one, że Polacy są innowacyjni lub zachowawczy. Nowe ugrupowanie może uzyskać poparcie od tych osób, które postrzegają siebie jako innowacyjne – dodała. Zaznaczyła, że w tym sensie to rzeczywiście jest konkurencja dla PO, bo wokół niej jest skupiony elektorat innowacyjny.

Zdaniem dr Marciniak powodzenie nowej inicjatywy teraz może być większe, niż mogłoby być w innej sytuacji politycznej.

- Bowiem teraz, jesienią, gdy odbędą się wybory parlamentarne, można mówić o pewnym rozchwianiu sceny politycznej – do polityki wchodzą nowi gracze i na tej fali Petru może być jednym z nich – tłumaczy.

Możliwe transfery z Platformy do Nowoczesnej

Ekspertka nie wykluczyła, że możliwe są transfery z Platformy Obywatelskiej do NowoczesnejPL. – Byłoby to całkiem normalne. Gdy pojawia się nowy byt o politycznych aspiracjach, to z jednej strony zasilany jest przez inicjatorów mało znanych, ale też pojawiają się osoby, które już mają doświadczenie polityczne – zaznaczyła. Choć – jak podkreśliła – Petru chce wykorzystać efekt nowości, pokazać, że w polityce mogą być samorządowcy czy osoby pochodzące z tzw. trzeciego sektora. – Jeśli będą transfery, to byłaby to pewna niespójność miedzy efektem nowości a zapraszaniem starych twarzy do nowej partii – uważa dr Marciniak.

Obecne partie polityczne nie spełniają oczekiwań

Jej zdaniem dowodem na to, że Polacy oczekują nowości na scenie politycznej, jest fakt, że Paweł Kukiz uzyskał w wyborach prezydenckich poparcie 2 mln obywateli.

- Nie wiadomo dokładnie, jakie to są oczekiwania, ale wiadomo na pewno, że stare partie polityczne, a zwłaszcza partia rządząca, tych oczekiwań nie spełniają. Te nowe formacje zdynamizują życie polityczne; to większa konkurencja i ona może powodować, że partie, zabiegając o poparcie obywateli, będą się o nich bardziej starać niż do tej pory – powiedziała.

Według dr Marciniak jeśli ugrupowanie Petru przekroczyłoby w jesiennych wyborach próg wyborczy, byłby to sukces. – W Polsce jest większe zapotrzebowanie na partie opiekuńcze, a nowa siła jawi się jako wspierająca m.in. konkurencyjność, gospodarkę wolnorynkową, większą odpowiedzialność obywateli. Większe poparcie – jak sądzę – uzyska partia Kukiza, bo jest bardziej socjalna w ekonomiczniej warstwie – dodała.

TOK FM

Dodaj komentarz