RSS
 

Kopacz (15.05.2015)

 

Ewa Kopacz: Duda mówi, że Polska jest w ruinie. A wzrost gospodarczy? Spadek bezrobocia?

ks, PAP, 15.05.2015
Ewa Kopacz i Andrzej DudaEwa Kopacz i Andrzej Duda (Fot . Sławomir Kamiński /Franciszek Mazur/AG)
- Dlaczego Andrzej Duda straszy Polaków tym, że kraj się rozpada, kiedy fakty i konkretne liczby mówią coś innego? – pytała Ewa Kopacz na konferencji prasowej. Przytoczyła konkretne liczby: 3,5-procentowy wzrost gospodarczy, 130 tys. mniej bezrobotnych w ciągu dwóch lat.

 

Kopacz pytana przez dziennikarzy w Sejmie o obietnice, które składa w kampanii kandydat PiS, zauważyła, że Duda nie pokazuje źródeł finansowania tych obietnic.

Duda zobowiązał się w kampanii wyborczej m.in. do obniżenia wieku emerytalnego i powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy, wyeliminowanie umów śmieciowych, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej czy zapewnienie rodzinom wychowującym dzieci dodatkowego wsparcia. Według ekspertów odwrócenie reformy emerytalnej to koszt 15 mld zł rocznie, a podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł – ok. 10 mld zł.

Wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia- Jako obywatel chciałabym usłyszeć, jak Andrzej Duda wytłumaczy swoje słowa o tym, że Polska jest w ruinie, że Polskę trzeba odbudować – mówiła premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej. Po czym przedstawiła przykłady na to, że jest dokładnie odwrotnie.- Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny ogłosił bardzo dobre wskaźniki, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy: 3,5 proc. wzrostu w pierwszym kwartale tego roku i 3,4 proc. w ubiegłym roku – mówiła premier. Przytoczyła też dane o zmniejszającej się stopie bezrobocia: – 130 tys. mniej bezrobotnych młodych ludzi w ciągu dwóch lat. To są fakty – przytoczyła Kopacz. – Wzrost płacy minimalnej o 80 proc. i średniej o 40 proc. To są fakty – dodała.

Premier wspomniała też, że Polska odnotowała dodatni bilans obrotu handlowego. – Odnotowaliśmy wzrost eksportu nad importem przy embargu nałożonym przez Rosję – powiedziała.

„Duda składa obietnice i nie bierze za nie odpowiedzialności”

- Chciałabym usłyszeć szczerą odpowiedź Andrzeja Dudy, czemu służy straszenie Polaków tym, że kraj się rozpada, że gospodarka nie funkcjonuje, kiedy fakty i konkretne liczby mówią coś innego – mówiła Kopacz. Dodała, że jeśli to ma służyć jedynie kampanii prezydenckiej, to Duda nie będzie wiarygodny jako prezydent. – Jeśli mówi się rzeczy tylko po to, żeby zyskać popularność na krótką chwilę, to nie można takiemu człowiekowi zaufać do końca – mówiła dziennikarzom.

- To, co może obiecywać Andrzej Duda bez brania za to odpowiedzialności, nie może być odbierane jako poważna oferta. A prezydent ma w sobie odpowiedzialność. Składanie obietnic bez pokrycia przez opozycję to niepoważne traktowanie Polaków. To są niewiarygodne obietnice, które niszczą nasze finanse publiczne – zakończyła premier.

TOK FM

Dodaj komentarz