RSS
 

Macierewicz – Duda, 10.11.2016

 

Iskrzy na linii Prezydent RP – Macierewicz

Iskrzy na linii Prezydent RP – Macierewicz

 10 listopada 2016

Nie będzie nominacji generalskich?

Używanie słowa „konflikt” jest pewnym nadużyciem – uważa dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski – oceniając różnicę zdań do jakiej doszło miedzy Andrzejem Dudą, a Antonim Macierewiczem w sprawie wręczenia nominacji generalskich z okazji Święta Niepodległości.

Wcześniej lotem błyskawicy rozeszła się wieść, że w związku z zaistniałym sporem i wbrew wcześniejszym planom, prezydent nie dokona tego aktu podczas najbliższych uroczystości 11 listopada.

Według informacji RMF FM prezydentowi nie do końca podobają się niektóre kandydatury oficerów, którzy mieliby uzyskać generalskie szlify. Zaprzeczając konfliktowej sytuacji Magierowski przekonuje, że jak w każdym przypadku, również i w tym obowiązują pewne procedury. Kandydaci muszą być ocenieni przez BBN, a i sam prezydent musi im się przyjrzeć. Z tym właśnie mamy do czynienia – zapewniał.

Prezydent jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, spotyka się z ministrem Macierewiczem regularnie, po kilka razy w miesiącu – tłumaczy Magierowski – bardzo często rozmawiają na temat różnych wizji i koncepcji, które przedstawia prezydentowi minister Macierewicz. Trudno oczekiwać, aby prezydent i minister mieli za każdym razem dokładnie to samo zdanie, identyczne we wszystkich sprawach – dodaje.

Doniesienia RMF FM dementował także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. „Najlepszym dowodem, że konfliktu nie ma, jest to, że właśnie wracam z rozmów – na polecenie pana prezydenta – z ministrem obrony. Nominacje generalskie zostały przedyskutowane i uzgodnione” -zapewnił.

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego oświadczył, że uroczystość została przeniesiona na 29 listopada, czyli Dzień Podchorążego, a uzgodnienia w sprawie nominacji trwają. To jest normalna rozmowa między ministrem obrony a zwierzchnikiem sił zbrojnych – uznał.

/jp/

Źródło: onet.pl

kod-iskrzy

koduj.pl

Niespodziewane nominacje w listopadzie. Siemoniak: To zapowiedź ruchów kadrowych, tzw. dobrej zmiany w wojsku

jsx, 10.11.2016

http://www.gazeta.tv/plej/19,103085,20958732,video.html?embed=0&autoplay=1
Czy Andrzej Duda jest w konflikcie z Antonim Macierewiczem? – Mogą mieć go już w PiS dosyć – uważa Tomasz Siemoniak. – Nieustającego teatru, szumnych zapowiedzi, inicjatyw odpalanych jedna za drugą. To jest polityk nieobliczalny, niewiarygodny, nieumiejący się wycofać z błędów – dodaje były minister obrony.
- Mamy do czynienia z pierwszym konfliktem między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem – stwierdził Mikołaj Lizut w audycji „A teraz na poważnie”. - 11 listopada miały się odbyć nominacje generalskie, a są przełożone na 29 listopada, bo prezydentowi nie podobają się kandydatury – wyjaśnił.

Jak podało RMF FM ”podstawowe wątpliwości Andrzeja Dudy dotyczą m.in. nieodbycia przez część wskazanych wojskowych, generalskich kursów”. - Ja myślę, że używanie słowa konflikt przez dziennikarzy jest pewnym nadużyciem. Trwają uzgodnienia – powiedział w TVN24 szef biura prasowego prezydenta Marek Magierowski.

Zapowiedź „dobrej zmiany” w wojsku?

- Oby było tak, że ktoś w obozie PiS jest w stanie powiedzieć Macierewiczowi „nie” – uznał były minister obrony Tomasz Siemoniak. – I odbudować wizerunek Polski rujnowany wypowiedziami Macierewicza. Jak Mistrale i inne działania pokazujące kompletną groteskowość obecnego MON – dodał.

Zdaniem polityka nominacje, które odbywają się poza zwyczajowymi 15 sierpnia mogą być zapowiedzią „głębokich ruchów kadrowych, tzw. dobrej zmiany w wojsku”.

„Sam wywołuje wojny i potem próbuje gasić pożary”

Wydaje mi się bardzo trudne niekonfliktowanie się z Macierewiczem przy jego sposobie bycia i działania czy wypowiedziach.Wytwarza tyle konfliktów wokół siebie. On te wojny sam wywołuje i potem próbuje gasić pożary

- podkreślił.

Były wicepremier wśród konfliktów wymieniał ten z Powstańcami Warszawskimi o apel smoleński, sprawę „Misiewiczów”, Mistrali czy chaos wokół śmigłowców. - Trudno za nim nadążyć. To jest moment pewnego przesilenia - stwierdził. – Mogą mieć go już w PiS dosyć. Nieustającego teatru, szumnych zapowiedzi, inicjatyw odpalanych jedna za drugą – mówił Siemoniak.

„Dziś PiS równa się Macierewicz”

- Tylko on jest twarzą PiS, to on przykuwa uwagę, zgłasza coraz to nowe pomysły. Dziś PiS równa się Macierewicz – zaznaczył. Jak dodał, na miejscu pozostałych polityków PiS, obawiałby się takiej sytuacji. - To jest polityk nieobliczalny, niewiarygodny, nieumiejący się wycofać z błędów - podkreślił.

Jako przykład poseł PO ponownie przywołał zamieszanie z Mistralami. –  Za granicą czekano, czy polski minister przeprosi, zdystansuje się. A to się nie stało – mówił Siemoniak.

 

radio-tok-fm

TOK FM

Rzecznik Dudy: nie ma konfliktu z Macierewiczem. A wtedy dziennikarz cytuje mu słowa samego prezydenta

lulu, PAP, wideo: TVN24/x-news, 10.11.2016

http://www.gazeta.tv/plej/19,114884,20957551,video.html?embed=0&autoplay=1
RMF FM informowało o konflikcie na linii prezydent – szef MON. Rzecznik Andrzeja Dudy komentował tę sprawę w TVN24. Prowadzący program nie dał mu się łatwo wywinąć od odpowiedzi.

Radio RMF podało, że jest problem z nominacjami generalskimi. Uroczystość nie odbędzie się 11 listopada, bo prezydentowi „nie do końca podobają się niektóre kandydatury oficerów, którzy mieliby uzyskać generalskie szlify, a których przedstawił szef MON”. Według rozgłośni „podstawowe wątpliwości Andrzeja Dudy dotyczą m.in. nieodbycia przez część wskazanych wojskowych, generalskich kursów”.

Trudna rozmowa rzecznika Dudy

Sprawę komentował dziś w poranku TVN24 szef prezydenckiego biura prasowego, Marek Magierowski. - Uroczystość została przeniesiona na 29 listopada, czyli Dzień Podchorążego. Trwają w tej chwili uzgodnienia między prezydentem a szefem resortu obrony na temat tych nominacji. Są pewne procedury. Te kandydatury są zgłaszane, muszą być ocenione przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, sam prezydent musi się im przyjrzeć, to trochę oczywiście trwa – skwitował Magierowski. - Ja myślę, że używanie słowa konflikt przez dziennikarzy jest pewnym nadużyciem. Trwają uzgodnienia - zaznaczył.

- Pan mówi, że nie ma konfliktu… – zagaił ponownie prowadzący program. -… ale jak czytamy wypowiedzi prezydenta Dudy w „Polska The Times”, on mówi otwarcie o relacjach z Macierewiczem: „Bywa różnie, czasem się spieramy, często dopytuję go, dlaczego ma taką wizję a nie inną i wskazuję, co bym zweryfikował”. To kolejne otwarte zdystansowanie się prezydenta od ministra obrony – stwierdził Bogdan Rymanowski.

- Prezydent jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Spotyka się z ministrem Macierewiczem regularnie, po kilka razy w miesiącu. Bardzo często rozmawiają na temat różnych wizji i koncepcji, które przedstawia prezydentowi minister Macierewicz. Trudno oczekiwać panie redaktorze, aby prezydent i minister mieli to samo zdanie, identyczne we wszystkich sprawach – zaznaczył Magierowski w TVN24.

Dodał, że „prezydent wyraża swoje wątpliwości, minister mu tłumaczy, na czym polegają jego koncepcje, prezydent przedstawia swoje propozycje”. - Jest to normalna rozmowa między zwierzchnikiem Sił Zbrojnych a ministrem obrony – powiedział.

- Rozumiem, że w sprawie nominacji generalskich prezydent postawi na swoim? Tak? Czy nie? – dopytywał Rymanowski.

- Trwają uzgodnienia – uciął Magierowski.

rzecznik

gazeta.pl

Dodaj komentarz